Bezpieczeństwo finansów podczas wyjazdów zagranicznych.

Utrata swoich oszczędności, zawsze psuje humor, a tym bardziej na urlopie. Kiedy jesteśmy daleko poza granicami kraju, organizacja pożyczki wiąze się z kolejnymi kosztami w tym stratą cennego czasu. Dlatego warto skorzystać z kilku cennych rad, które dla was przygotowała firma First Data Polska.

Infografika

Unikajmy nadmiaru

Przed wyjściem z hotelu powinniśmy odchudzić portfel ze zbędnych dokumentów i nadmiaru gotówki. Pamiętajmy, że - w przeciwieństwie do karty - gotówki nie da się zastrzec. Zgubione lub ukradzione pieniądze przepadną bezpowrotnie.

Zasada jednej karty

Trzymajmy przy sobie jedynie tę kartę, z której zamierzamy korzystać, a nie wszystkie, jakie posiadamy. W razie utraty portfela możemy szybko zablokować tę straconą i nie martwić się brakiem awaryjnych środków płatniczych. Pozostałe karty najlepiej schować w sejfie hotelowym, umieszczonym przy recepcji lub w pokoju.

Nie traćmy karty z oczu

Gdy dokonujemy transakcji w bankomacie czy terminalu płatniczym, pamiętajmy o zasłanianiu klawiatury. W miejscach, gdzie terminal nie znajduje się przy ladzie (np. restauracja), poprośmy obsługę o przyniesienie terminala tak, byśmy mogli dokonać transakcji, nie tracąc karty z oczu. Poza sytuacjami, w których widzimy, co dzieje się z kartą (np. przekazując ją ekspedientce w sklepie), nigdy nie należy udostępniać karty osobie trzeciej.

Chrońmy PIN

Przeciętna osoba posiada więcej niż jedną kartę, a więc kilka różnych kodów do zapamiętania. Jednak w żadnym wypadku nie należy ich nigdzie zapisywać, a szczególnie w dokumentach lub na kartkach, które nosimy ze sobą. Złodziej czeka na taką okazję i jeśli wraz z ukradzioną kartą w jego ręce dostanie się również nasz PIN, możemy bezpowrotnie stracić znaczne środki.

+48 828 828 828

Jeśli już zostaniemy okradzeni lub zgubimy portfel, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer +48 828 828 828, pod którym możemy zastrzec utraconą kartę. Im szybsza reakcja po spostrzeżeniu utraty portfela, tym większe szanse na uniknięcie negatywnych konsekwencji. W ten sposób ostrzeżemy również przed oszustem posługującym się naszą kartą.

 

© ISIC Polska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie recode.pl